Zadaszenie tarasu – jakie wybrać?

zadaszenie tarasu

Markiza Camabox BX4000 - Grako Warszawa

Wiosna to czas, kiedy coraz częściej wybieramy spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Długie maratony oglądania ulubionego serialu, ustępują miejsca piknikom czy wycieczkom rowerowym. Wraz z pierwszymi dniami maja rozpoczął się również sezon grillowy, przez co wspólne rodzinne posiłki również odbywają się na zewnątrz. Na jakie zadaszenie tarasu warto postawić? Podpowiadamy w tym artykule. 

Aura jednak nie zawsze nas rozpieszcza i lubi płatać nam figle w postaci nagłych opadów deszczu i powiewów chłodnego wiatru. Dlatego warto być przygotowanym na gwałtowną zmianę powody, by nie musieć rezygnować z czasu spędzonego na świeżym powietrzu. A jak to zrobić? Z pomocą przychodzi bogata oferta zadaszeń tarasu, które nie tylko chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale są także często ciekawym i modnym dodatkiem w architekturze Twojego domu. 

Zadaszenie tarasu – dlaczego jest takie ważne?

Jak już wspominaliśmy, w zależności od rodzaju konstrukcji, zadaszenie tarasu chroni nas przed nieprzyjemnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak deszcz czy wiatr. Oprócz tego, zabezpiecza także przed promieniowaniem UV, którego nadmiar jest bardzo szkodliwy. Oprócz osłony dla osób, które przebywają na tarasie, zadaszenie chroni także meble, rośliny i całą powierzchnię, którą przykrywa. Dlatego nie musisz się martwić, że Twój komplet wypoczynkowy zmoknie podczas ulewy, a rośliny uschną na gorącym słońcu – dzięki odpowiedniemu dobraniu zadaszenia tarasu, będziesz mógł cieszyć się czasem na łonie natury, kiedy tylko chcesz, a także spokojnie przebywać poza swoją posiadłością nie martwiąc się o rzeczy pozostawione na tarasie. 

Na co zwrócić uwagę wybierając zadaszenie tarasu?

Decydując się na zakup i montaż zadaszenia tarasu, warto odpowiedzieć na parę podstawowych pytań odnośnie swoich oczekiwań. Po pierwsze zastanów się, czy zależy Ci tylko nad ochroną przeciwsłoneczną, czy potrzebujesz także zabezpieczenia przed deszczem i wiatrem. Decydując się na coś, co zapewni ochronę przeciwwiatrową, należy postawić na solidniejsze konstrukcje spełniające konkretne wymogi wytrzymałościowe. Jeśli zależy Ci natomiast na ochronie tylko przeciwsłonecznej, możesz postawić na lekkie i delikatniejsze zadaszenie, które można złożyć w przypadku silniejszych podmuchów. 

Weź również pod uwagę usytuowanie swojego tarasu. Powierzchnie ulokowane od strony wschodniej lub południowej zdecydowanie warto zadaszyć, gdyż są one najbardziej eksponowane na działanie promieniowania UV. Dlatego w ich przypadku świetnie sprawdzi się konstrukcja stale zadaszająca taras. W przypadku usytuowania po stronie zachodniej lub północnej lepiej postawić na zadaszenie, które można zamykać i otwierać, by móc pozwolić promieniom słońca dotrzeć na taras. 

Kolejną kwestią jest powierzchnia, którą ma obejmować zadaszenie – czy w momencie rozwinięcia zadaszenia (jeśli jest składane), taras ma być przykryty całkowicie, czy jego część ma pozostać nie zadaszona. Zatrzymując się przy tym aspekcie planowania, warto wziąć pod uwagę rośliny, które masz na tarasie – czy wymagają one dużego nasłonecznienia, czy też wolą cień. Częściowe zadaszenie tarasu świetnie sprawdzi się w przypadku posiadania rośli o różnorodnych wymaganiach – wówczas część z nich może być schowana pod zadaszeniem, a część wyeksponowana na działanie słońca. 

żagiel przeciwsłoneczny

Jakie zadaszenie tarasu wybrać?

Do jednych z najchętniej wybieranych konstrukcji należą markizy tarasowe. To zadaszenie wykonane z bardzo wytrzymałej i sztywnej tkaniny występuje w wielu kolorach i odcieniach, dzięki czemu wpasuje się w styl każdego budynku. Markizy najczęściej są sterowane za pomocą pilota, co zdecydowanie wpływa na wygodę i łatwość użytkowania. To rozwiązanie zdecydowanie sprawdzi się w przypadku częściowego zadaszenia tarasu, które można w każdej chwili złożyć. 

Jeśli szukasz stałego zadaszenia i równocześnie czegoś bardziej odpornego na działanie mocnego wiatru, pergola aluminiowa sprawdzi się idealnie. To bardzo wytrzymała i nowoczesna konstrukcja, która może być wyposażona w składany dach. Ciekawą opcją jest również wyposażenie pergoli w szklany dach, co pozwala na podziwiania pięknego nieba z tarasowego leżaka. Taki dach pokryty jest specjalną powłoką, dzięki czemu nie nagrzewa się i nie przepuszcza promieni UV. 

Jeśli szukasz czegoś, co nada wyjątkowy i designerski akcent Twojemu tarasowi, postaw na żagiel tarasowy. Ta piękna i nowoczesna konstrukcja to prawdziwa gratka dla fanów sztuki. Konstrukcja sprawdzi się jako zabezpieczenie przed promieniowaniem UV, a także przed deszczem. 

Zadaszenie tarasu – takie, jak chcesz. 

Oferta zadaszeń tarasu jest bardzo szeroka. Dokonując analizy swojego otoczenia i odpowiadając na pytania dotyczące Twoich oczekiwań, na pewno wybierzesz konstrukcję, która pozwoli cieszyć się przebywaniem na zewnątrz na długi czas. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *