Zadaszenie tarasu i cztery strony świata

zadaszenie tarasu

Wraz ze zbliżającą się wiosną coraz bardziej nie możesz doczekać się ciepłych, słonecznych dni spędzonych na zewnątrz? Wyobrażasz sobie siebie pijącego kawę na tarasie, a może podczas opalania się w wygodnym leżaku? Niezależnie od tego, jakie są Twoje oczekiwania, warto przygotować swoje otoczenie na nadejście tak bardzo wyczekiwanej przez wielu wiosny. Dobrym krokiem na początek będzie wybór zadaszenie tarasu, by móc powitać pierwsze momenty tej pory roku w swojej przydomowej strefie relaksu. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak wybrać zadaszenie tarasu, biorąc pod uwagę to, na którą stronę świata on wychodzi. 

Dlaczego strony świata są ważne przy wyborze zadaszenia tarasu?

Zadaszenie tarasu oprócz dopasowania do architektury i stylu domu, powinno być również dostosowane do kąta padania promieni słonecznych i czasu ekspozycji na słońce. Jest to szczególnie ważne, gdyż pozwala na pełne czerpanie z korzyści płynących z danego usytuowania, a przy tym zabezpiecza przed nadmiernym nasłonecznieniem. Co to oznacza w praktyce? Podpowiadamy poniżej

zadaszenie tarasu

Jakie zadaszenie tarasu wybrać w zależności od jego usytuowania

Pierwszym krokiem przed zakupem zadaszenia tarasu powinno być zdecydowanie ustalenie strony świata, na którą wychodzi taras. To pytanie jest szczególnie ważne, gdyż od uzyskanej odpowiedzi należy uzależnić wybór typu zadaszenia, to czy będzie ono zamontowane na stałe, czy będzie można je zwinąć itd. 

Jeśli Twój taras wychodzi na północ, najlepiej postawić na rozwiązanie, które będziesz mógł dowolnie regulować w ciągu dnia i w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Świetną opcją będzie tutaj markiza napędzana silnikiem elektrycznym. W ten wygodny sposób będziesz mógł dostosować zadaszenie do swoich potrzeb. Pełne i stałe zadaszenie jak np. pergola nie okaże się zbyt korzystną opcją w tym przypadku, gdyż ograniczy ona dostęp do światła dziennego w pomieszczeniu graniczącym z tarasem. 

Jeśli chodzi o taras południowy sytuacja wygląda odwrotnie. W tym wypadku warto pokusić się o stałe i pełne zadaszenie. Południowa strona sprawia, że przestrzeń jest wyjątkowo długo narażona na działanie słońca, a co za tym idzie nagrzewanie się. Jeśli więc marzysz o pięknej przydomowej pergoli, świetnie sprawdzi się na południowym tarasie. Warto jednak pamiętać, by nie stosować szklanego zadaszenia – może ono spowodować jeszcze większe nagrzewanie się pokoju sąsiadującego z tarasem. Lepszym rozwiązaniem będzie wybór dachu ze specjalnej tkaniny, która blokuje promienie UV. Warto postawić na jasny kolor materiału – przyczyni się to do jeszcze większej ochrony przed nagrzewaniem się. 

Taras od strony wschodniej jest miejscem, które warto zadaszyć w częściowy sposób. Ta lokalizacja pozwala na cieszenie się kawą, czy śniadaniem w promieniach porannego, delikatnego słońca. W późniejszych porach dnia promienie docierają na taras coraz słabiej. Decydując się na pełne i stałe zadaszenie należy pamiętać o tym, że latem, już w godzinach wczesnowieczornych w pomieszczeniu graniczącym z tarasem będzie panował półmrok. Dlatego warto postawić na np. markizę kasetową, którą w późniejszych porach dnia można zwinąć lub pergolę z dachem w rzymskim stylu. Pergola ta jest również składanym zadaszeniem tarasu, natomiast po otwarciu jej dach nie jest naprężony, lecz układa się w lekko opadające dekoracyjne fałdy. Ta lekka konstrukcja idealnie skomponuje się z promieniami porannego słońca, z których możemy czerpać na wschodnim tarasie.

zadaszenie tarasu

Zachodni taras również jest miejscem, w którym nie sprawdzi się pełne zadaszenie. Rano panuje na nim przyjemny chłód, natomiast po południu i wczesnym wieczorem jest skąpany w promieniach słonecznych, dzięki czemu pomieszczenia są dobrze doświetlone przez wiele godzin. Nie warto odbierać atutu takiego usytuowania pokoi poprzez stosowanie pełnych i stałych zadaszeń. Na takim tarasie świetnie sprawdzą się zwijane markizy i pergole, a także szklane dachy pergoli, które nie nagrzewają się tak, jak w przypadku lokalizacji południowych. 

Zadaszenie tarasu idealnie dopasowane!

Oferta zadaszeń tarasu jest bardzo bogata i zróżnicowana. Dlatego znajomość kilku zasad i prawidłowości przytoczonych w powyższym artykule na pewno okaże się pomocna przy wyborze zadaszenia dla swojej zewnętrznej strefy wypoczynkowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *