Zadaszenie tarasu – tak czy nie? Zdecydowanie tak!

zadaszenie tarasu

O odpowiednim zadaszeniu tarasu warto pomyśleć już na etapie jego budowy. W zależności od lokalizacji, taras może być mniej lub bardziej gorący podczas letnich dni. Najbardziej narażone na skwar są zdecydowanie tarasy położone od strony południowej. Jeśli twój taras znajduje się od południa i jest w dodatku z obu stron otoczony ścianami, gwarantujemy, że przebywanie na nim podczas upałów będzie nieznośne. Okazuje się, że gorące mogą bywać także tarasy znajdujące się od strony zachodniej – łatwo nagrzewają się w ciągu dnia, a wieczorem powoli oddają skumulowane ciepło. Jeśli umieściłeś lub planujesz umieścić swój taras od strony wschodniej, ciepło ci nie grozi – tarasy wschodnie należą do tych najzimniejszych. 

Zadaszenie tarasu – czym się kierować

Jesteś w trakcie budowy domu? Już teraz pomyśl o stałym zadaszeniu tarasu. Jakiś czas mieszkasz już ukochanych czterech ścianach, ale zbyt duże nasłonecznienie tarasu coraz bardziej daje ci się we znaki? Nic straconego, wciąż możesz zadaszyć swój taras!

Na rynku istnieje całe mnóstwo rozwiązań. Jeśli jesteś fanem jasnych pomieszczeń, pamiętaj o oknie w zadaszeniu tarasu. Dobrze, jeśli taras będzie posiadał zarówno zadaszony fragment, jak i część nasłonecznioną. Do zadaszenia tarasu możesz wykorzystać specjalnie zbudowaną, lekką konstrukcję dostawioną na tarasie i to na niej zbudować zadaszenie, jednak dobrym, mniej inwazyjnym rozwiązaniem będą pergole czy też ruchome markizy.

Pamiętaj, że zadaszenie tarasu powinno doskonale komponować się z twoim domem – kształt, kolor i materiał zadaszenia musi pasować do twojego budynku mieszkalnego. Istotna będzie tutaj także dokładna analiza styków projektowanego zadaszenia tarasu ze ścianami i dopasowanie zadaszenia do rozmieszczenia otworów okiennych. 

Na czym powinno opierać się zadaszenie tarasu? Najlepsze będą słupki aluminiowe – zadaszenie tarasu na słupkach może osiągać większe wymiary, same słupki zaś zajmują mało miejsca, co daje możliwości szerszego zagospodarowania przestrzeni. Kolejną propozycją zadaszenia tarasu jest wspornikowy montaż zadaszenia na ścianie domu. W żadnym wypadku nie przeszkodzi to w pełnym wykorzystaniu tarasowej przestrzeni, jednakże zadaszenie będzie z pewnością mniejsze niż w przypadku zadaszenia tarasu na słupkach. 

Jeśli zdecydujesz się na zadaszenie tarasu, powierz określenie przekrojów profili konstrukcyjnych uprawnionemu specjaliście – uchroni to zadaszenie twojego tarasu przed uszkodzeniem podczas śniegu czy wiatru. 

Wady i zalety zadaszenia tarasu

Wciąż niezdecydowany? Porównaliśmy dla ciebie wady i zalety zadaszenia tarasu! Do zdecydowanych zalet posiadania zadaszonego tarasu należy z pewnością możliwość korzystnego wypoczynku, zarówno w czasie upałów jak i w trakcie ulewy. Zadaszenie tarasu chroni też meble ogrodowe i sprzęty umieszczone na tarasie, dzięki czemu bezproblemowo możesz zainstalować tam grilla lub urządzić własne, prywatne spa. Dzięki zadaszeniu łatwiej również utrzymać w czystości tarasowy podest. Do wad zadaszenia tarasu zaliczyć możemy potencjalne ryzyko zbytniego zacienienia wnętrza pomieszczenia, przy którym znajduje się zadaszenie  tarasu oraz ewentualne zakłócenie architektury domu, jednak nie należy się tego obawiać, jeśli zadaszenie tarasu doradzi ci znający się na rzeczy architekt.

Czym zadaszyć taras?

Dobrym sposobem będzie wykorzystanie szkła na dachu. Takie rozwiązania są bardzo stylowe, a w dodatku doskonale chronią przed deszczem czy śniegiem. Jeśli obawiasz się zastosować płyty ze względu na taras umieszczony po stronie południowej, możesz pokusić się o zastosowanie systemowej markizy, która będzie chroniła przed nagrzewaniem.

zadaszenie tarasu

Kolejną opcją na zadaszenie tarasu są markizy tarasowe. Ten interesujący element dekoracyjny pozwala na osłonięcie nawet bardzo dużych powierzchni. Markizy dostępne na rynku występują w dwóch rodzajach, w zależności od klasy wiatrowej – decydując się na markizę w drugiej klasie wiatrowej, zwiększasz ochronę przez intensywnymi wiatrami. Na rynku istnieje duży wybór markiz – możesz zdecydować się nawet na taką posiadającą dwustopniowy kąt nachylenia, która doskonale sprawdzi się jako osłona przed nisko wschodzącym i zachodzącym słońcem. Markizę można ustawić pod wybranym kątem nachylenia, zazwyczaj do 40 stopni. Można też zamontować taką ze zmiennym kątem nachylenia lub też wyposażoną w roletę wysuwaną z belki przedniej.

zadaszenie tarasu

Taras zadaszyć można też tkaninami – dobrym rozwiązaniem będzie tutaj choćby żagiel tarasowy.  Żagiel tarasowy można rozpiąć pomiędzy słupkami i regulować go ręcznie lub zdecydować się na rozwiązanie z pilotem. Kolejną opcją montażu żagla jest jego przytwierdzenie do elewacji i słupków znajdujących się po przeciwnej stronie. W naszej ofercie występuje także żagiel podtrzymywany przez profilowany drążek o satynowym wykończeniu. Taki żagiel możesz zamontować od podłoża lub postawić – wszystko dzięki dodatkowej platformie dociążającej konstrukcję.  Warto też docenić designerski wygląd żagla. Mocne tkaniny używane do produkcji żagli tarasowych skutecznie ochronią cię zarówno przed słońcem, jak i przed deszczem. 

zadaszenie tarasu

Do zadaszenia tarasu może posłużyć ci również pergola. Wykonana najczęściej z aluminium oraz wyposażona w prowadnice boczne i podpory przednie, cechuje się dużą opornością na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr czy deszcz, stanowiąc wyjątkowy rodzaj zadaszenia tarasu. Dach pergoli, w zależności od wybranego modelu, może być sterowany automatycznie lub ręcznie. Większość pergol posiada również wkomponowany w konstrukcję system odprowadzania wody, co daje możliwość korzystania z tarasu również deszczową porą. 

W kwestii zadaszeń tarasu polecamy przede wszystkim pergole z ruchomymi lamelami. Wykonana z aluminium rama konstrukcyjna, w zestawieniu z lamelami wyposażonymi w stalowe mechanizmy umożliwiające obrót, to rozwiązanie nowoczesne i bardzo stylowe. Taką konstrukcję można wyposażyć nawet w specjalne czujniki pogodowe, kontrolujące ustawienie ruchomych lameli w zależności od nasłonecznienia czy siły, z jaką wieje wiatr. Podczas ostrego słońca takie zadaszenie tarasu może zostać ustawione poziomo, dzięki czemu daszek domknie się i będzie pełnił funkcję pełnej przegrody, natomiast celem wpuszczenia na taras dużej ilości światła, lamele należy ustawić pionowo lub pod szerokim kątem. Ruchome lamele dostarczają wielu nowatorskich możliwości – w momencie pozostawienia pomiędzy lamelami wyłącznie szczelin, taras zostaje doświetlony smugami światła. Gwarantujemy – wygląda to naprawdę magicznie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *