Rolety na okna czy żaluzje na okna? Co się lepiej sprawdzi?

Rolety na okna czy żaluzje na okna? Co się lepiej sprawdzi?

Firanki i zasłony pełnią dobrą funkcję dekoracyjną, jednak nie spełniają w pełni innych funkcji, jakich pragnie się od nich podczas upalnego lata. Chodzi tutaj oczywiście o dowolne ograniczanie nasłonecznienia w zależności od okoliczności oraz sterowanie wymianą cieplną między mieszkaniem a temperaturą na zewnątrz.

Podczas gdy nadchodzą ciepłe miesiące osoby, które jeszcze nie mają zamontowanych rolet czy żaluzji, zaczynają zastanawiać się nad tym rozwiązaniem. Czym różnią się rolety od żaluzji? Które rozwiązanie lepiej wybrać?

Różnice między roletami a żaluzjami

Rolety i żaluzje bywają ze sobą mylone, jednak warto mieć na uwadze, że to różne rozwiązania — pomimo iż pełnią te same funkcje, różnią się one w szczegółach. Rolety są wykonane z tkanin, które można podwijać i rozwijać za pomocą sznureczka, natomiast żaluzje składają się z lamelek, które mogą być wykonane z różnych materiałów twardych: aluminium, drewna czy tworzyw sztucznych. Lamelki można obracać tak, aby zablokować promienie słoneczne przed dostaniem się do pomieszczenia lub je wpuszczać do środka z różną intensywnością poprzez ustawienie ich pod odpowiednim kątem.

Te różne rozwiązania sprawdzą się w różnych okolicznościach. Na przykład rolety, jak i niektóre rodzaje żaluzji, można z łatwością ustawić na odpowiedniej wysokości, by nie zasłaniały całości okna, ale jedynie ten fragment, przez który słońce razi domowników. Rolety z tkanin uważa się za zdecydowanie wygodniejsze w utrzymywaniu czystości, ponieważ tkaninę można wyjąć i wyprać, natomiast lamelki w żaluzjach trzeba ręcznie oczyszczać za pomocą szmatki.

Rodzaje rolet wewnętrznych

Wśród najpopularniejszych rodzajów rolet wewnętrznych można wymienić rolety rzymskie, rolety w kasecie, rolety dzień i noc, rolety wolnowiszące oraz rolety dachowe. Rolety rzymskie wyróżnia to, że po złożeniu tworzą harmonijkę, dlatego stanowią stałą ozdobę okna, nie tylko po rozłożeniu. Rolety w kasecie natomiast po zwinięciu chowają się do specjalnej kasetki w kolorze okna, dlatego są niemal niewidoczne po złożeniu. Jeśli więc pragniemy, aby okna cały czas zdobiło coś w górnych ich częściach, warto wybrać rolety rzymskie.

Tkanina rolet dzień i noc jest podzielona na pasy o większej i mniejszej przepuszczalności światła, co pozwala na niemal dowolne regulowanie ilości wpadających do pomieszczenia promieni słonecznych. Natomiast rolety wolnowiszące charakteryzują się tym, że takiego podziału nie ma – otrzymuje się tkaninę o jednolitej przepuszczalności światła. Ciekawą zaletą takiego rozwiązania może być wykorzystywanie tkaniny na przykład w roli powierzchni do rzucania obrazu z projektora.

Rolety dachowe najlepiej sprawdzą się oczywiście zamontowane na poddaszu — na oknach, które znajdują się pod nietypowym kątem.

Rodzaje żaluzji wewnętrznych

Żaluzje wewnętrzne można podzielić ze względu na użyty materiał oraz ukierunkowanie lamelek (poziomo lub pionowo). Jeśli umiejscowienie okna sprawia, że pomieszczenie zbyt szybko się nagrzewa, najlepiej wybrać żaluzje drewniane, które będą pełnić świetną funkcję termoizolującą. Natomiast wybór ukierunkowania lamelek zależy od osobistych preferencji. Najpopularniejsze są żaluzje pionowe, które pozwalają na zakrycie części okna w poziomie, jednak rozwiązanie pionowe również dobrze się sprawdzi w różnych okolicznościach – dzięki nim można zasłonić fragment okna w pionie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *