Jak zadbać o wygodę pracy zdalnej przy pomocy rolet lub żaluzji?

Jak zadbać o wygodę pracy zdalnej przy pomocy rolet lub żaluzji?

Wbrew pozorom kwestia oświetlenia w miejscu pracy wcale nie jest sprawą drugorzędną. Badania dowodzą, że produktywność i efektywność pracy w dużej mierze zależy od samopoczucia pracownika, na które ma wpływ urządzenie pomieszczenia, w którym wykonuje swoją pracę.

Dlatego właśnie istnieją normy prawne dotyczące miejsc pracy, szczególnie biur, w których pracownicy niemal przez cały czas mają kontakt z monitorem – kolejnym źródłem światła. Obecnie prym zaczyna wieść zdalna forma pracy, co oznacza, że wielu pracowników wykonuje swoje obowiązki przy komputerze w warunkach domowych. Dlaczego odpowiednie naświetlenie jest ważne i jak zadbać o komfort pracy w domu?

Ważna rola osłon okiennych

Po pierwsze w miejscach pracy muszą znajdować się okna, ponieważ wskazane jest mieszanie się światła z zewnątrz ze sztucznym światłem wewnątrz pomieszczenia. Zdecydowanie odradza się także pracę z monitorem w ciemnym pomieszczeniu. Wpływa to nie tylko na samopoczucie i motywację do działania, ale także na kondycję oczu. Duże różnice w stopniu oświetlenia sprawiają, że oczy szybciej się męczą, co utrudnia skupienie się na pracy, a także może prowadzić do pogorszenia się wzroku.

Po drugie, pracownik powinien mieć możliwość wyjrzenia przez okno w trakcie pracy przynajmniej przez pewien czas. Zapewnia to wzrost kreatywności, a także zdecydowanie odciąża umysł. Zyskują również na tym w niezwykły sposób oczy, ponieważ taka praktyka chroni je przed nadmiernym zmęczeniem wynikającym z nieustannego skupiania wzroku na przedmiocie znajdującym się w bezpośredniej bliskości. To jednak nie wszystko.

Okna w pomieszczeniach, w których wykonuje się swoje obowiązki zawodowe, muszą być zaopatrzone w osłony okienne. Firanki czy zasłony niestety się tutaj nie sprawdzą, nie spełnią bowiem podstawowej wymaganej od nich funkcji – nie można nimi w dowolny, wygodny sposób manipulować ilością i kątem wpadającego do pomieszczenia światła. Osłony okienne muszą więc przybrać postać rolet lub żaluzji, które wywiązują się z tych zadań idealnie. Przede wszystkim za ich pomocą należy zoptymalizować ilość wpadającego światła tak, aby nie raziło ono pracowników, nie tworzyło uciążliwych dla oczu odblasków (przede wszystkim na monitorze, ale także na innych elementach pomieszczenia), ale zapewniało wyrównany z jasnością ekranu poziom naświetlenia pokoju.

Co wybrać do miejsca pracy — rolety czy żaluzje?

Rolety oprócz ochrony przed słońcem zapewniają w dużej mierze estetyczne wykończenie pomieszczenia. Jeśli więc chcemy wybrać osłony okienne do mieszkania w celu zwiększenia komfortu pracy zdalnej, wzorzyste lub barwne rolety rzymskie będą idealnym wyborem.

Żaluzje również mogą pełnić funkcję dekoracyjną, szczególnie te pionowe, jednak nieco trudniej za ich pomocą indywidualizować nasłonecznienie pomieszczenia. Najlepsze do tego celu są rolety dzień i noc, których tkanina składa się z pasów o różnej przepuszczalności światła.

Aby zmaksymalizować komfort zdalnej pracy z domu, wybrany rodzaj osłony okiennej można wyposażyć w sterowanie elektryczne – za pomocą pilota lub aplikacji na smartfonie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *