Rolety czy Żaluzje?

Żaluzje fasadowe- Grako Warszawa.jpg

Jeszcze kilka lat temu rolety lub żaluzje zewnętrzne pojawiały się stosunkowo rzadko. Można zaobserwować, że powszechność tego typu rozwiązań zyskuje na popularności, co wynika z wielu czynników. Tym, co jest podkreślane najbardziej, jest energooszczędność, na którą kładzie się duży nacisk w nowoczesnym budownictwie.

Rolety czy żaluzje – co lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku?

Nowoczesne budynki są projektowane tak, by zużycie energii było jak najmniejsze. Zwraca się na to uwagę także podczas budowy. Jednym z newralgicznych miejsc, przez które ucieka dużo ciepła, są okna. Osoby świadome tego, jak bardzo wpływa to na domowy budżet, inwestują w zewnętrzne zabezpieczenie okien. Co, kiedy ich brakuje? Zimą okna przyczyniają się do wzrostu rachunków za ogrzewanie, natomiast latem, kiedy promienie dostają się do wnętrz, staje się zbyt gorąco, uruchamiane są wentylatory i klimatyzacje. Zewnętrzne osłony mogą mieć postać rolet lub żaluzji zewnętrznych. Czym się charakteryzują?

Po co montować zewnętrzne osłony na okna?

Izolacja ciepła jest jedną z wielu zalet. Do inwestycji w rolety i żaluzje mogą skłonić także inne ich cechy. Na pewno warto zwrócić uwagę, że stolarka okna jest lepiej chroniona. Będzie lepiej zabezpieczona przed czynnikami atmosferycznymi, które negatywnie działają na drewno. Przy oknach PCV niweluje się wpływ zmiennych temperatur.

Możliwa jest regulacja dostępu światła. Nie każdy potrafi zasnąć, kiedy świeci słońce. Ciężko też patrzeć w ekran telewizora lub monitor, kiedy padają na niego promienie słońca. Zasuwając rolety i żaluzje, można odizolować się od dźwięków ulicy, które są najbardziej dokuczliwe w większych miastach. Warto też zwrócić uwagę na to, że część modeli osłon posiada specjalne perforacje, które zapewniają dobrą wentylację. Zdarzają się też modele, w których jest zamontowana moskitiera. To, co jest bardzo cenione przez właścicieli rolet i żaluzji, to zwiększenie bezpieczeństwa. Są one wykonane z wyjątkowo trwałych materiałów, co znacząco zmniejsza ryzyko włamania, zwłaszcza kiedy jedziemy na wakacje. Sama obecność osłon niejednokrotnie odstrasza włamywaczy, a można też zainwestować w droższe osłony antywłamaniowe.

Żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne?

Jeśli spojrzymy na powszechność rolet i żaluzji, drugie są spotykane rzadziej, choć zaczyna się to zmieniać. Najczęściej mają lekką konstrukcję i ciekawy design. W najnowocześniejszych wariantach pojawia się napęd elektryczny, zegar sterujący, czujnik pogodowy. Nieraz można nimi sterować z zastosowaniem urządzenia mobilnego, co świetnie komponuje się z założeniem systemów inteligentnych domów. Dzięki żaluzjom zewnętrznym okno może być zasłonięte jedynie częściowo.

Z kolei rolety zewnętrzne, to coś, co sprawdza się od lat, więc są wybierane świadomie. Nie są tak efektowne, jak żaluzje i w przeciwieństwie do nich, rolety nie mogą pojawić się przy nietypowych fasadach, jednak dobrze zacieniają i zatrzymują ciepło. Do tego izolują od hałasu. Przez swoją prostą konstrukcję, są w niższej cenie niż żaluzje. Nie ulega wątpliwości, że obie opcje są atrakcyjne, a o wyborze konkretnej powinny decydować indywidualne preferencje i to, jakie funkcje mają być spełniane.

Dla wymagających i niezdecydowanych

Jeśli szukamy czegoś co gwarantuje wyjątkową wygodę użytkowania, naszą uwagę powinny zwrócić rolety zewnętrzne sterowane z użyciem pilota lub rolety solarne. Zależnie od tego, jaka jest pora dnia i jaka temperatura panuje na zewnątrz, roleta może się automatycznie opuszczać. Kiedy jest zima, sama opadnie wraz z nadejściem nocy. Z kolei latem może się automatycznie opuszczać do poziomu gwarantującego optymalne zacienienie pomieszczenia i ograniczenie nadmiernego nagrzewania.

Innym ciekawym i nietuzinkowym rozwiązaniem, jest wykorzystanie rolet z funkcją żaluzji. To kombinacja łącząca w sobie zalety żaluzji i rolet zewnętrznych. Pomieszczenia będą miały zagwarantowaną doskonałą termoizolację, złodzieje nie dostaną się do środka, a lamele możemy ustawić w pozycji otwartej, zamkniętej lub ustawić tylko połowę zamkniętych. Podobnie jak poprzedni typ urządzeń, tak i tym steruje się za pomocą pilota lub smartfona. Wykorzystuje się tutaj silniki solarne i hybrydowe. Podobnie, jak wcześniejsze rolety, tak i te spełnią wszystkie oczekiwania i zapewnią maksimum komfortu.

Żaluzje fasadowe- widok od frontu- Grako Warszawa.jpg

Żaluzje fasadowe- Grako Warszawa.jpg

Rolety solarne- Grako Warszawa.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *