Jakie zadaszenie tarasu, czyli czy zastosować markizę czy pergolę, a może dach szklany?

Pergola Stobag- Grako Warszawa.jpg

Posiadając taras, możemy mieć pewność, że będzie jednym z najczęściej użytkowanych miejsc. Kawa w letni poranek, popołudnie z książką, wieczorne rozmowy z przyjaciółmi. Kiedy jednak słońce jest zbyt rażące lub pada deszcz, niekoniecznie czas na tarasie będzie przyjemny. Aby pomimo pogody móc się nim cieszyć, można pomyśleć o zadaszeniu. Jednak rozwiązań z tego zakresu jest tak dużo, że trudno od razu sprecyzować, które będzie najlepsze.

Inwestując w zadaszenie tarasu, nie trzeba obawiać się tego, że straci wizualnie na atrakcyjności. Nie tylko nie będzie wyglądał gorzej, ale może zyskać ciekawszy design. Obecność zadaszenia zabezpieczy przed nadmiernym promieniowaniem, uchroni meble przed płowieniem, nas chroni przed opadami i wiatrem. Zadaszenia będą różniły się nie tylko pod względem wizualnym, ale także przez rodzaj wykorzystanego materiału i technologii. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które sprawdziłoby się w każdym przypadku. Zadaszenie tarasu powinno być wybrane pod kątem naszych indywidualnych potrzeb. Co mamy do wyboru i czym poszczególne opcje się charakteryzują?

Markizy tarasowe

Markizy tarasowe to chyba najprostsze, ale wciąż skuteczne rozwiązanie. Jeśli głównym zadaniem zadaszenia będzie ochrona przed słońcem i niewielkim deszczem, markiza sprawdzi się doskonale. Jednak nie stanowi ona ochrony przed dużymi opadami, a kiedy jest rozwijana w bardzo upalne dni, jest pod nią gorąco. Budowa markizy ogranicza się do aluminiowej konstrukcji, belki mocującej, rury nawojowej, ramion i materiału. Markiza jest przykręcana do krokwi dachowej, nadproża, ściany lub balkonu. Jest łatwa w użytkowaniu i wbrew pozorom nie płowieje od słońca. W zależności od rodzaju markizy może być rozwijana ręcznie lub posiadać napęd.

Pergola

Innym rozwiązaniem jest pergola, której konstrukcja bazuje na profilach aluminiowych i zadaszenia. Tradycyjna pergola jest wykonana z drewna i czasem obsadza się ją roślinami. O ile w tej wersji pergola nie stanowi ochrony przed deszczem lub wiatrem, o tyle w nowoczesnej odsłonie, nie tylko mamy zagwarantowane doskonałe zabezpieczenie na wypadek niepogody, ale w większości modeli znajdują się rynny odpowiedzialne za odprowadzanie wody.  Do zabudowy boków stosuje się na przykład okiennice z cedru lub aluminium, które można również obracać, rolety z materiały przeziernego, folii lub można zastosować szkło przesuwane. Pergola może być jako zamontowana jako wolno stojąca konstrukcja lub przylegać do budynku. Dobrze zaplanowana będzie dekoracją tarasu lub ogrodu.

Dach szklany

Szukając czegoś wyjątkowo trwałego i modnego, warto spojrzeć na to, co oferuje szklany sufit. Szkło wszędzie będzie prezentowało się dobrze i można wykorzystać je również na tarasie. W przeszkleniach tego rodzaju stosuje się mocne szkło , gwarantujące dużą wytrzymałość. Aby zrealizować ten pomysł, konstrukcja musi być wyjątkowo stabilna. Najlepiej, żeby była wykonana z aluminium. W tym przypadku mamy dobre zabezpieczenie przed wiatrem i opadami. Jeśli chcemy zwiększyć ochronę przed promieniami słońca, zabezpieczyć siebie i meble znajdujące się na tarasie, pod szkłem może się pojawić systemowa markiza. Trzeba się jednak liczyć z tym, że koszt będzie wzrastał.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *