Rolety antywłamaniowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rolety antywłamaniowe gwarancją bezpieczeństwa

Rolety antywłamaniowe – podstawowe funkcje.

Rolety antywłamaniowe to coraz popularniejsze rozwiązanie ochrony domów, mieszkań, a także sklepów i biur. Ich pierwszą i podstawową funkcją jest oczywiście uniemożliwienie dostania się do budynku przez okno lub drzwi balkonowe, w których są zamontowane. Często już sama ich obecność odstrasza potencjalnych włamywaczy. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na pozostałe funkcje. Rolety antywłamaniowe to świetne zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak nadmierne nasłonecznienie czy zacinający deszcz, jak i dodatkowa izolacja cieplna okien. Ponadto, rolety pomagają w zapewnieniu prywatności mieszkańcom.To cecha szczególnie ważna dla właścicieli mieszkań na parterze, ulokowanych tuż obok wspólnej przestrzeni osiedlowej czy chodnika. Warto też wspomnieć o hałasie, który w mniejszym stopniu dociera do środka przez zasunięte rolety.

Nieważne, czy planujesz ochronić dom oddalony od sąsiadów, mieszkanie, garaż czy też biuro lub sklep. Na początku bez wątpienia warto skupić się na tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze rolet antywłamaniowych, by móc w pełni czerpać korzyści z tego systemu zabezpieczającego.

Rolety antywłamaniowe – certyfikaty i klasa

Pierwszą rzeczą, nad którą warto się pochylić wybierając rolety antywłamaniowe to atest. Brak atestu świadczy o tym, iż mamy do czynienia ze zwykłymi roletami zewnętrznymi, a nie częścią systemu antywłamaniowego. Obecnie atest wydawany jest przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Certyfikat ten mówi o jakości i wytrzymałości produktu, co przyczynia się oczywiście do wyższej ochrony. 

Dodatkowo ważna jest klasa RC rolet. Oznaczenia od RC1 do RC6 zawierają informacje o stopniu ochrony w zależności od narzędzi używanych przez potencjalnego włamywacza:

  • klasa RC1 – ochroni przed próbą włamania przy użyciu siły fizycznej,
  • klasa RC2 – są odporne na działanie prostych narzędzi,
  • klasa RC3 – ochronią przed użyciem wiertarki, stalowego łomu, śrubokrętu,
  • klasa RC4 – chronią przed próbą włamania przy użyciu precyzyjnych i specjalistycznych narzędzi,
  • klasa RC5 – odporne na próbę włamania za pomocą wiertarki, szlifierki, wyrzynarki lub piły,
  • klasa RC6 – najmocniejsze ze wszystkich, chronią przed użyciem ciężkiego sprzętu udarowego.

Rolety z pierwszych klas używane są najczęściej w domach prywatnych. Klasa RC3 to optymalny wybór, który zapewnia bezpieczeństwo przed popularnymi twardymi narzędziami, w które może wyposażony być potencjalny włamywacz. Wraz ze wzrostem klasy produktu rośnie jego cena.

Rolety antywłamaniowe – materiał i dodatkowe zabezpieczenia

Oprócz technicznej specyfikacji warto zwrócić uwagę na tworzywo, z którego wykonane są rolety antywłamaniowe. Do ich budowy wykorzystuje się specjalne materiały, które są dodatkowo wzmacniane. Zazwyczaj osłony zbudowane są z solidnego pancerza osadzonego we wzmacnianych profilach aluminiowych.

 Roleta powinna mieć dodatkowe zabezpieczenia, aby jeszcze skuteczniej chronić budynek. Szczególnie ważne są rygle i wzmocnienia prowadnicowe, które zapobiegają wyłamaniu lub otworzeniu rolety z zewnątrz, dlatego warto zwrócić na nie uwagę przy zakupie osłon.

Rolety antywłamaniowe – nie tylko ochrona

Chociaż zabezpieczenie budynku przed włamaniem to podstawowa funkcja rolet antywłamaniowych, mogą one też być ciekawym i estetycznym dodatkiem. Wykonane z aluminium, łatwo dopasują się do wielu typów architektonicznych nie ingerując w ich styl. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno w nowoczesnym, jak i starym budownictwie. Ponadczasowy design gwarantuje, iż zawsze będą wpisywać się w panujące trendy, a bogata gama kolorystyczna pozwoli na wybór odcienia najlepiej komponującego się z całością budynku. 

Rolety antywłamaniowe – montaż i użytkowanie

Niezależnie od powyższych czynników i cech rolet, nie uzyskamy pełnej ochrony i możliwości z wykorzystania ich funkcji w pełni, jeśli nie będą one poprawnie zamontowane. Warto także pamiętać, by precyzyjnie dopasować rozmiar osłony do okna – czym większe okno, tym mocniejszy powinien być pancerz. To z kolei wiąże się ze wzrostem wagi systemu. Przy ciężkich roletach zaleca się zwykle montaż silnika elektrycznego, aby ich użytkowanie nie było problematyczne. Przy lżejszych instalacjach można pokusić się o manualny mechanizm.

Rolety antywłamaniowe – przede wszystkim bezpieczeństwo

Zakup rolet antywłamaniowych to inwestycja w Twój spokój i bezpieczeństwo. Przed decyzją na pewno warto poświęcić chwilę, by dokładnie zapoznać się ze specyfiką produktu, zwrócić uwagę na detale i dodatki, które w przyszłości przełożą się na ochronę budynku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *