Rolety antywłamaniowe – dlaczego warto?

rolety antywłamaniowe

Rolety antywłamaniowe cieszą się coraz większą popularnością. To naturalne – w końcu mając własny dom należy dbać o jego odpowiednie zabezpieczenie. Wychodząc lub wyjeżdżając na dłużej warto przygotować się na każdą ewentualność i nie zostawiać budynku bez opieki. Doskonałym rozwiązaniem, w znaczący sposób zwiększającym bezpieczeństwo twojego domu, okazują się być rolety antywłamaniowe

Miejsca narażone na włamanie

Okna i drzwi są miejscami, przez które najłatwiej dostać się do mieszkania potencjalnemu złodziejowi. Na podobne nieprzyjemności narażeni są głównie mieszkańcy domów jednorodzinnych, a także właściciele lokali użytkowych i mieszkań położonych na parterze. Inwestując w rolety antywłamaniowe zdecydowanie obniżasz prawdopodobieństwo dostania się do twojego lokum przez osoby niepożądane.

Rolety antywłamaniowe – cena

Rolety zewnętrzne antywłamaniowe przewyższają ceną rolety zewnętrzne standardowe, co jednak nie powinno nikogo dziwić. Wyposażone w odpowiedni pancerz i prowadnice, rolety antywłamaniowe znacznie przewyższają jakością typowe modele rolet, zapewniając jednocześnie dużo większe bezpieczeństwo mieszkańcom. 

Jak wybrać właściwe rolety antywłamaniowe?

Zwróć uwagę na odpowiedni atest! Brak atestu jest równoznaczny z tym, że mamy do czynienia ze zwykłymi roletami zewnętrznymi, nie zaś z roletami antywłamaniowymi. Rolety antywłamaniowe koniecznie muszą posiadać odpowiedni pancerz, co istotne: im szersze okna, tym mocniejszym profilem powinien charakteryzować się ich pancerz. Istotna jest także funkcjonalność rolet. Przy zakupie – ze względu na sporą wagę rolet – warto zdecydować się na model z napędem elektrycznym. Taki napęd umożliwi bezproblemowe zwijanie i rozwijanie.

Bezpieczne rolety antywłamaniowe

Najbardziej skutecznym zabezpieczeniem przed włamaniami są rolety montowane w świetle okna. Maksymalne bezpieczeństwo zapewni połączenie rolet z systemem alarmowym. Takie rozwiązanie okazuje się być nietrudne, zaś komfort po jego zastosowaniu jest nieoceniony. Kolejne interesujące rozwiązanie to system, który ma za zadanie stwarzać pozory obecności mieszkańców w domu. W momencie uruchomienia systemu, rolety antywłamaniowe samoczynnie podnoszą się i po określonym czasie opadają. 

Rolety antywłamaniowe zewnętrzne – cechy wyróżniające

By odróżnić rolety antywłamaniowe od rolet standardowych musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych cech. Rolety antywłamaniowe powinny posiadać specjalne blokady – rygle, które są w stanie uniemożliwić podniesienie rolety od zewnątrz, a także czujniki ruchu połączone z systemem alarmowym budynku i profesjonalnie wzmocnione prowadnice. To właśnie po nich porusza się pancerz rolety. Wzmocnione prowadnice, posiadające system hakowy, sprawiają, że ich wyłamanie staje się praktycznie niemożliwe.

Specjalne opaski maskujące, umieszczone na prowadnicach, uniemożliwiają odkręcenie rolet od strony zewnętrznej. Ważnym elementem rolet antywłamaniowych okazuje się być też utwardzony żywicą pancerz. Standardowe rolety zewnętrzne nie są w stanie zapewnić budynkowi właściwej ochrony. Niejednokrotnie te typy rolet wykonywane są z aluminium, które włamywacz w prosty sposób jest w stanie sforsować. Rolety antywłamaniowe, poza szeregiem odpowiednich wzmocnień, powstają z dedykowanego profilu aluminiowego. 

Rolety antywłamaniowe – profesjonalna specyfikacja

Poznanie specyfikacji rolet antywłamaniowych znacząco pomoże w zakupie. Roleta antywłamaniowa powinna posiadać zasuwki ręczne (inaczej rygle ręczne) lub rygle automatyczne. Zasuwki ręczne są montowane po obu stronach rolety, w dolnej listwie pancerza. W momencie ręcznego zasunięcia rygli następuje zablokowanie rolet. Taki zabieg uniemożliwia otworzenie rolety z zewnątrz. W przypadku wyboru rolet elektrycznych konieczny będzie montaż rygli automatycznych. Również ten montaż występuje po obu stronach rolety antywłamaniowej.

Opisane rygle różni metoda ich działania – w przypadku rygli automatycznych blokada następuje po automatycznym wsunięciu rygla w otwory w prowadnicach, w dodatku nie wymaga ona żadnego nakładu siły,  natomiast odblokowanie rygla działa analogicznie do jego blokady. Połączenie systemu automatycznego rygla z kątownikiem blokującym oferuje profesjonalne zabezpieczenie na najwyższym poziomie. Wymieniony kątownik umieszczony jest w skrzynce rolety i pełni funkcję elementu zaporowego. Alternatywą pozostaje zamek baskwilowy, montowany w drugiej od dołu listwie. Zamek ten można zamknąć zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. W momencie przekręcenia kluczyka, z obydwu stron zamka wysuwają się sztaby wpadające w otwory prowadnic.

 

Pozostałe właściwości antywłamaniowych rolet zewnętrznych 

Rolety antywłamaniowe nie tylko chronią mieszkanie przed włamaniem! Te domowe „gadżety” posiadają też szereg innych, pozytywnych zastosowań. Jednym z nich jest bez wątpienia ochrona przed upałami. Latem możliwość zasłonięcia okna okazuje się czasem wręcz nieoceniona! Rolety zmniejszają poziom nasłonecznienia, wpływając tym samym na zminimalizowanie nagrzania pomieszczenia. Okna niewyposażone w rolety wpuszczają do środka aż 80% promieni słonecznych! 

Zamontowanie rolet antywłamaniowych zabezpiecza także przed mrozami! Wpływa na to dodatkowa warstwa izolacyjna, w którą są wyposażone. Warstwa ta występuje pod postacią poduszki powietrznej, tworzącej się między oknem a pancerzem rolety. 

Kolejnymi cechami zachęcającymi do zakupu rolet antywłamaniowych okazują się być: ochrona przed hałasem i… naruszeniem prywatności! W końcu kto nie narzekał nigdy na wścibskie spojrzenia sąsiadów czy przechodniów?! Istotny jest też czysto wizualny aspekt estetyczny. Tak, rolety antywłamaniowe zewnętrzne mogą uczynić Twoją posesję milszą dla oka!

Skuteczność rolet antywłamaniowych

Żaden z dostępnych na rynku systemów ochrony domów nie stanowi stuprocentowej gwarancji ochrony mienia. Warto wziąć jednak pod uwagę fakt, że rolety antywłamaniowe skutecznie i w dużym stopniu utrudniają dostanie się do posesji niepowołanym osobom. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że niewprawiony włamywacz będzie w stanie przebrnąć przez podobną barierę, natomiast zaawansowany złodziej natykając się na nią napotka wiele trudności. Te nie tylko mocno zniechęcą go do dalszych poczynań, ale i na dłużej zatrzymają na miejscu zdarzenia. Spora ilość czasu, konieczna do sforsowania takich zabezpieczeń spowoduje, że szanse złapania niechcianego gościa na gorącym uczynku znacząco wzrosną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *