Pergola tarasowa – jaką wybrać?

pergola tarasowa

Marzysz o zwiększeniu funkcjonalności swojego tarasu? Mamy na to sposób! Pergola tarasowa to zadaszenie przed słońcem i deszczem, gwarancja udanych weekendowych planów i pełnego wygody relaksu w przydomowym zaciszu. Przekonaj się, dlaczego warto pokusić się o pergolę tarasową przed swoim domem! 

Dlaczego pergola tarasowa?

Zamknięte oczy. Delikatny wietrzyk muskający twoją twarz. Na stoliku ulubiony napój, na kolanach wciągająca książka. Taras służy przede wszystkim do relaksu, jednak ze względu na budowanie go przeważnie po stronie południowej, południowo-zachodniej lub zachodniej, przebywający na nim zostają narażeni na długotrwałe działanie intensywnych promieni słonecznych. Jeśli cały wolny dzień chcesz spędzić na swoim wymarzonym tarasie, nie obejdzie się bez zakupu pergoli tarasowej. Podobnie w czasie nagłych deszczów – ochroni cię przed nimi pergola tarasowa. Montaż pergoli wpływa też znacząco na obniżenie temperatury w środku przylegającego pomieszczenia i ochronę materiału budulcowego, z którego wykonany jest taras. 

Pergola tarasowa – od czego zacząć?

Zacznij od przejrzenia inspiracji. Znalazłeś to, co naprawdę ci się podoba? Kluczową sprawą będzie teraz ustalenie, w jaki sposób zadaszony ma zostać taras. Istotne jest tutaj podjęcie decyzji w związku z ekspozycją konstrukcji. Jeśli interesuje cię ekspozycja południowa, pergola tarasowa powinna mieć dużą szerokość, dzięki której zapewni korzystającym z niej cień od rana aż do popołudnia. W przypadku gdy zdecydujesz się na ekspozycję zachodnią, weź pod uwagę, że twoja pergola tarasowa powinna posiadać przednią przesłonę pionową lub strukturę, która umożliwi ci montaż przedniej pionowej przesłony. By jak najbardziej uczestniczyć w projekcie swojej pergoli tarasowej a nawet sterować nim, przygotuj kartkę papieru, na której nakreślisz wymiary tarasu, uwzględniając przede wszystkim jego szerokość i wysięg. Koniecznie weź pod uwagę okna i oznacz elementy, które mogą kolidować z montażem pergoli tarasowej. Zaliczają się do nich np. rynny, załamania czy wypusty. Możesz też nie przejmować się powyższymi i zostawić robotę fachowcom. Jeśli zdecydujesz się na samodzielny montaż pergoli tarasowej, zaoszczędzisz pieniądze i osiągniesz satysfakcję, jednak w przypadku, kiedy nie posiadasz umiejętności majsterkowicza i chcesz mieć pewność solidnie wykonanej pracy, lepsze będzie zlecenie złożenia konstrukcji od A do Z. Warto pamiętać, że wiele z dostępnych na rynku modeli pergoli tarasowych nadaje się do samodzielnego montażu.

pergole tarasowe

O czym pamiętać przy wyborze pergoli tarasowej?

Pierwszy i najważniejszy parametr, o którym musisz pamiętać przy zakupie pergoli tarasowej, to jej materiał konstrukcyjny. Istotnym elementem jest też wielkość pergoli, która powinna być dopasowana do powierzchni tarasu, kształt pergoli tarasowej oraz jej materiał pokryciowy. Posiadając taras od strony południowej, zdecyduj się na montaż jak najszerszej pergoli – to zapewni ci skuteczną ochronę przed słońcem. Przydatna będzie także przesłona boczna umieszczona od strony zachodniej – dzięki niej będziesz mógł cieszyć się zacienieniem na swoim tarasie także w godzinach popołudniowych.  Pamiętaj, że możesz zamówić pergolę tarasową na wymiar! Na rynku dostępne są nawet pergole tarasowe z rozsuwanymi dachami! Ważne, by pergola była dopasowana do elewacji twojego budynku.  Zastanów się nad systemami modułowymi – dzięki nim zyskasz duże możliwości dowolnej rozbudowy pergoli tarasowych.  

Pergola tarasowa tkaninowa  a pergola tarasowa lamelowa

Zadaszenia pergoli tarasowej tkaninowej i pergoli tarasowej lamelowej różnią się głównie wyglądem.  Pergola tarasowa tkaninowa posiada dach wykonany ze specjalnej tkaniny, którym możemy sterować elektrycznie lub ręcznie. Aluminiowe panele, czyli lamele, które możemy obracać i w zależności od potrzeb sterować nimi służą za zadaszenie pergoli tarasowej lamelowej. 

Nie wiesz, na który rodzaj pergoli tarasowej się zdecydować? Podstawową różnicą pomiędzy pergolą tarasową tkaninową a pergolą tarasową lamelową jest sposób otwierania dachu. O ile dach wykonany z tkaniny jesteśmy w stanie zsunąć niemal w całości, odsłaniając tym samym przestrzeń nad tarasem, o tyle w pergoli tarasowej lamelowej, lamele możemy obracać i ustawiać pod odpowiednim kątem. Wpływa to na spory optyczny komfort. Pergolą tarasową lamelową i pergolą tarasową tkaninową możemy zarządzać przy użyciu pilota. Jeden przycisk i pyk – następuje automatyczne otwarcie dachu pergoli tarasowej!

pergola

Pergola tarasowa – cena

Pokuszenie się o pergolę tarasową nie należy do najmniejszych wydatków, jednak jej ceny zależą przede wszystkim od określonych producentów. W przypadku pergoli tarasowych konkretne ceny są zwykle jak najbardziej na miejscu – świadczą o tym rozwiązania technologiczne zastosowane w pergolach tarasowych i wysokiej klasy materiały, z których te zostały wykonane. 

Styl pergoli tarasowej 

Kiedy jesteś już zdecydowany na zakup pergoli tarasowej, ważne, by pasowała ona do twojego domu, jego architektury i barwy, a także do stylu twojego ogrodu. Wpłynie to na właściwą kompozycję całości, dając miły dla oka efekt i wywołując podziw otoczenia. Jeśli zdecydowałeś się na ogród w rustykalnym stylu, postaw na pergolę tarasową drewnianą. W ogrodach nowoczesnych lepiej odnajdzie się pergola tarasowa metalowa. Niezłym wyborem będzie także ta wykonana z aluminium. Podoba ci się styl śródziemnomorski? Postaw na pergolę tarasową murowaną. Oprócz aspektów wizualnych pamiętaj również o tych praktycznych! Posiadając pergole tarasowe metalowe  i aluminiowe nie musisz mieć na względzie ich regularnej konserwacji. Inaczej sprawa ma się z konstrukcjami drewnianymi – tutaj systematyczna konserwacja jest konieczna. Istotne, by kolorystykę pergoli dopasowywać do wyglądu tarasu i elewacji. W trakcie dobierania kolorów warto postawić na kontrast lub zrównoważenie występujących odcieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *