Rodzaje rolet – jakie rolety wybrać?

Roleta dzień i noc przy kominku

Od lat rolety są nieodzownym elementem wielu okien. Mają być przede wszystkim funkcjonalne, ale nie bez znaczenia są też aspekty wizualne. Rolety różnią się pod względem mechanizmów, sposobu otwierania, stylistyki. Jakie są najpopularniejsze typy rolet i które z nich szczególnie warte są uwagi?

Rolety pozwalają odgrodzić wnętrze domu od tego, co znajduje się na zewnątrz. Można je też potraktować w kategorii dekoracji. Uzupełniają wystrój, dodając mu charakteru. Poza podstawowym podziałem na rolety zewnętrzne i rolety wewnętrzne, możemy wyszczególnić jeszcze inne typy.

Rodzaje rolet wewnętrznych

Wśród tych, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością, są rolety dzień i noc. W tym przypadku mamy poziome pasy materiału, które w zależności od tego, jak ustawimy, albo będą przepuszczać promienie słoneczne, albo gwarantują całkowite zaciemnienie. Ta propozycja daje duże możliwości, kiedy chcemy urozmaicić aranżację nowoczesną.

Drugą grupą rolet, które stają się coraz modniejsze, są rolety plisowane. Ich cechą charakterystyczną jest harmonijka na całej długości. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać wariant jednofunkcyjny albo dwufunkcyjny. W pierwszym przypadku rolety zwijają się tylko do góry, w drugim w obie strony.

Rolety rzymskie kiedyś były bardzo powszechne, teraz spotyka się je nieco rzadziej, ale w dalszym ciągu są uważane za wyjątkowo dekoracyjne. Najładniej prezentują się tam, gdzie okna nie przekraczają 2 metrów szerokości.

Montaż i sposób otwierania rolet

Sam typ rolety to tylko jedna strona medalu. Podczas wyboru musimy też zdecydować się, co do tego, w jaki sposób będą montowane. Mocowanie może być na suficie, na ścianie lub na ramie okna. W ostatnim przypadku możemy wybrać wariant z prowadnicami bocznymi. Często wybiera się też rolety z kasetą. Jeśli natomiast chodzi o sposób otwierania, to najprostszy podział jest na rolety otwierane ręcznie i automatycznie.

Które rolety wybrać?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo wiele zależy od tego, jakiej szerokości jest okno i jak jest umiejscowione. W zwykłych oknach mamy sporą dowolność wyboru, natomiast przy oknach dachowych pojawi się problem. Wtedy też dobrą propozycją są rolety plisowane. Istotne jest to, jaki styl aranżacyjny dominuje w pomieszczeniu. Przy stylu nowoczesnym i minimalistycznym, strzałem w dziesiątkę będą rolety dzień/noc, natomiast przy skandynawskim warto się pokusić o rolety rzymskie. Poza tym nie możemy wybierać rolet w oderwaniu od kolorystyki, jaka we wnętrzu dominuje.

Nie bez znaczenia jest to, jaką funkcję ma pełnić pomieszczenie. O bardziej fantazyjne wzory pokusimy się na przykład w salonie, który jest reprezentacyjny i przyjmujemy w nim gości. Ciekawe będą na przykład rolety rzymskie lub plisowane. Z kolei w sypialni ważne jest doskonałe zaciemnienie. To dzięki niemu do pomieszczenia nie będzie w nocy dostawać się światło latarni, które mogłoby zaburzać sen. Dlatego też trafnym pomysłem w sypialni będą rolety zaciemniające lub rolety dzień/noc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *