Plisy czy rolety dzień i noc? Na co lepiej się zdecydować?

Odpowiedni wystrój okna jest bardzo ważnych aspektem dekoracji wnętrz. Jednak, jak to z reguły bywa przy projektowaniu wnętrz, estetyka powinna być połączona z funkcjonalnością. Dlatego przy wybieraniu osłony na okna równie często zastanawiamy się nad ich praktycznością, co reprezentatywnością. Do jakiego wnętrza bardziej sprawdzą się plisy, a do jakiego rolety dzień i noc?

Czym są plisy?

Najpopularniejszą osłoną przed słońcem wpadającym do wnętrza są rolety wewnętrzne, lub rolety zewnętrzne. Dlatego słowo „plisy” może wprowadzać niektórych w konsternację. Cóż to za wynalazek? Jest to osłona, której mechanizm pozwala na przesuwanie konstrukcji po całej powierzchni okna. Oznacza to, że nie musimy zawsze zasłaniać okna od góry do dołu, ale w zależności od potrzeb możemy zasłonić tylko jego górną, dolną lub nawet środkową część. To sprawia, że są o wiele bardziej funkcjonalne od rolet, nie w każdym przypadku takie rozwiązanie jest jednak niezbędne.

Czym są rolety dzień i noc?

Rolety dzień i noc odróżniają się od standardowych rolet tym, że mają dwie rolki, które pozwalają na zawijanie podwójnej warstwy tkaniny. Tkanina natomiast utkana jest z pasów o różnych stopniach przepuszczalności światła – na zmianę występuje pas, dobrze izolujący światło oraz pas, który je przepuszcza, ale jednocześnie ogranicza widoczność, co jest cenne, jeśli nie chcemy niechcianych spojrzeń do wnętrza naszego mieszkania.

Rolety dzień i noc można regulować je na dwa sposoby – podnosić i opuszczać je jak zwykłą roletę, odsłaniając przy tym okno od dołu, a także przesuwać materiał pomiędzy rolkami, aby ustawić konfigurację pasów na tkaninie, która najbardziej nam odpowiada.

Funkcjonalne różnice między plisami a roletami

Na niektórych oknach o nietypowych kształtach możliwe są do zainstalowania wyłącznie plisy. Jeśli potrzebujemy większej izolacji światła ze względu na położenie okna, lepiej sprawdzą się plisy, jeśli mniejszej (lub chcemy tylko ograniczyć widoczność z okna) – rolety dzień i noc. Pamiętajmy przy tym, że im ciemniejszy kolor rolet wybierzemy, tym lepiej będą one izolować światło z zewnątrz.

Jeśli najbardziej zależy nam na estetyce wystroju okna, zdecydowanie więcej możliwości dają nam rolety dzień i noc, gdzie tkanina może mieć przeróżne kolory i przedstawiać ciekawe zindywidualizowane wzory. Zarówno plisy, jak i rolety świetnie komponują się z firankami czy zasłonami. Są też dobrze przymocowane do ramy okiennej i nie sprawiają problemów z otwieraniem okna, ani nie powiewają pod wpływem przeciągu. Jeśli chodzi o kwestię cenową, to rolety dzień i noc są tańszym rozwiązaniem niż plisy.

Na co lepiej się zdecydować?

Oczywiście wszystko zależy od naszych możliwości oraz potrzeb. Oba rozwiązania są wysoce funkcjonalne, a estetyka jest tutaj kwestią gustu – z pewnością każdy odnajdzie coś dla siebie, zarówno wybierając plisy, jak i rolety dzień i noc. Głównie więc powinno się zwracać uwagę na to, jakie są potrzeby nasze oraz pomieszczenia, w którym chcemy zamontować osłony okienne – czy jest dobrze, czy słabo nasłonecznione bądź czy wychodzi na ruchliwą ulicę, czy na nasz ogródek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *