Plisy czy rolety dzień i noc? Na co lepiej się zdecydować?

Odpowiedni wystrój okna jest bardzo ważnych aspektem dekoracji wnętrz. Jednak, jak to z reguły bywa przy projektowaniu wnętrz, estetyka powinna być połączona z funkcjonalnością. Dlatego przy wybieraniu osłony na okna równie często zastanawiamy się nad ich praktycznością, co reprezentatywnością. Do jakiego wnętrza bardziej sprawdzą się plisy, a do jakiego rolety dzień i noc?

Czym są plisy?

Najpopularniejszą osłoną przed słońcem wpadającym do wnętrza są rolety wewnętrzne, lub rolety zewnętrzne. Dlatego słowo „plisy” może wprowadzać niektórych w konsternację. Cóż to za wynalazek? Jest to osłona, której mechanizm pozwala na przesuwanie konstrukcji po całej powierzchni okna. Oznacza to, że nie musimy zawsze zasłaniać okna od góry do dołu, ale w zależności od potrzeb możemy zasłonić tylko jego górną, dolną lub nawet środkową część. To sprawia, że są o wiele bardziej funkcjonalne od rolet, nie w każdym przypadku takie rozwiązanie jest jednak niezbędne.

Czym są rolety dzień i noc?

Rolety dzień i noc odróżniają się od standardowych rolet tym, że mają dwie rolki, które pozwalają na zawijanie podwójnej warstwy tkaniny. Tkanina natomiast utkana jest z pasów o różnych stopniach przepuszczalności światła – na zmianę występuje pas, dobrze izolujący światło oraz pas, który je przepuszcza, ale jednocześnie ogranicza widoczność, co jest cenne, jeśli nie chcemy niechcianych spojrzeń do wnętrza naszego mieszkania.

Rolety dzień i noc można regulować je na dwa sposoby – podnosić i opuszczać je jak zwykłą roletę, odsłaniając przy tym okno od dołu, a także przesuwać materiał pomiędzy rolkami, aby ustawić konfigurację pasów na tkaninie, która najbardziej nam odpowiada.

Funkcjonalne różnice między plisami a roletami

Na niektórych oknach o nietypowych kształtach możliwe są do zainstalowania wyłącznie plisy. Jeśli potrzebujemy większej izolacji światła ze względu na położenie okna, lepiej sprawdzą się plisy, jeśli mniejszej (lub chcemy tylko ograniczyć widoczność z okna) – rolety dzień i noc. Pamiętajmy przy tym, że im ciemniejszy kolor rolet wybierzemy, tym lepiej będą one izolować światło z zewnątrz.

Jeśli najbardziej zależy nam na estetyce wystroju okna, zdecydowanie więcej możliwości dają nam rolety dzień i noc, gdzie tkanina może mieć przeróżne kolory i przedstawiać ciekawe zindywidualizowane wzory. Zarówno plisy, jak i rolety świetnie komponują się z firankami czy zasłonami. Są też dobrze przymocowane do ramy okiennej i nie sprawiają problemów z otwieraniem okna, ani nie powiewają pod wpływem przeciągu. Jeśli chodzi o kwestię cenową, to rolety dzień i noc są tańszym rozwiązaniem niż plisy.

Na co lepiej się zdecydować?

Oczywiście wszystko zależy od naszych możliwości oraz potrzeb. Oba rozwiązania są wysoce funkcjonalne, a estetyka jest tutaj kwestią gustu – z pewnością każdy odnajdzie coś dla siebie, zarówno wybierając plisy, jak i rolety dzień i noc. Głównie więc powinno się zwracać uwagę na to, jakie są potrzeby nasze oraz pomieszczenia, w którym chcemy zamontować osłony okienne – czy jest dobrze, czy słabo nasłonecznione bądź czy wychodzi na ruchliwą ulicę, czy na nasz ogródek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *