Jak czyścić żaluzje i jak je zamontować?

Żaluzje wiszą w wielu oknach. Dawniej stanowiły jedynie funkcjonalny dodatek do wnętrza. Obecnie jeśli się nieco nad nimi zastanowić, to mogą być też ozdobą. Pod warunkiem, że ich montaż jest prawidłowy i wyglądają efektownie. Oprócz tego nie możemy zapominać o ich systematycznym czyszczeniu.

Niezależnie od tego, jak wysokiej jakości materiały stosowane są podczas produkcji, trzeba dbać o czystość żaluzji. W przeciwnym razie zamiast ciekawą ozdobą będą jedynie siedliskiem kurzu i alergenów.

Montaż żaluzji nie zawsze taki sam

Podobnie jak w przypadku rolet, montaż żaluzji może być inwazyjny i bezinwazyjny. W pierwszym przypadku konieczne będą otwory, natomiast w drugim, stosuje się specjalne uchwyty i haczyki. Łatwiej oczywiście z modelami, które nie wymagają wiercenia, jednak nie zawsze jest to możliwe. Poza tym należy jeszcze zastanowić się nad tym, czy żaluzje mają być w kasecie, czy nie. Do każdego zestawu zawsze dołączona jest instrukcja i każdorazowo należy postępować w zgodzie z jej punktami.

Rutynowe czyszczenie

To, że nie zdarzył się nam nagły wypadek, a żaluzje nie mają wyraźnych plam, nie znaczy, że można zapomnieć o ich czyszczeniu. Raz na tydzień trzeba je przynajmniej przetrzeć z kurzu. Wystarczy do tego sucha szmatka. Natomiast kiedy zabrudzenia są większe, należy sięgnąć po inne środki. Przy większości zabrudzeń sprawdzają się doskonale płyn do mycia i miękkie szmatki albo gąbki. W zależności od tego, z jakiego materiału są żaluzje, pomocny może być również środek nabłyszczający.  Do zabrudzeń w tak trudnych miejscach jak kąty i załamania, przydatna będzie szczoteczka. Chcąc dokładnie umyć całe żaluzje, powinniśmy i tak zacząć od odkurzania, w przeciwnym razie kurz będzie utrudniał mycie.

Czyszczenie żaluzji a materiał wykonania

Powyższe czynności są typowe dla wszystkich żaluzji bez względu na tworzywo, z jakiego są zrobione. Jednak w każdym przypadku można sięgnąć po inne środku. Przy tworzywie PCV sprawdza się płyn do mycia naczyń. Gąbka z pianą usunie większość zabrudzeń, a nawet jeśli żaluzje umyjemy w wannie to też się nic nie stanie. Przy żaluzjach aluminiowych musimy bardziej uważać z wilgocią, bo będą bardziej wrażliwe na matowienie. Wtedy najlepiej ograniczyć się do wilgotnej szmatki.

Na sucho powinniśmy czyścić żaluzje drewniane. W ich przypadku świetnie sprawdzi się środek nabłyszczający do drewna. Jeżeli zabrudzenia są zbyt duże, by suche czyszczenie wystarczyło, można sięgnąć po niewielką ilość letniej wody z płynem do drewna. Nieco mniej uważać możemy przy żaluzjach bambusowe. Po tym jak wyczyścimy je na sucho, bez obaw możemy je umyć.

W części domów pojawiają się żaluzje skórzane. Są one efektowne, ale też wymagające. Trzeba je czyścić tylko na sucho. Przy kontakcie z wodą mogłyby się zniszczyć, a później materiał zacznie pękać. Zaleca się, by tego rodzaju żaluzje, odkurzać końcówką z włosiem. Przy wertikalach sznurkowych sięgamy po ściereczki z mikrofibrą. Można myć na mokro, ale zgodnie z zaleceniami producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *