Pergola tarasowa – czy warto?

pergola tarasowa

pergola tarasowa

Wielu posiadaczy domów z tarasem, w składzie których znajduje się pergola tarasowa w niemal jednogłośny sposób zgadza się ze stwierdzeniem, iż taras to najlepsze miejsce na spędzanie wolnego czasu. Niezależnie, czy mają na myśli błogie lenistwo na leżaku, popołudnie z książką, czy spotkanie w gronie przyjaciół – wszystkie te czynności zyskują na atrakcyjności, jeśli odbywają się na tarasie. Jak powszechnie wiadomo, polski klimat i kapryśna pogoda nie zawsze sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. Istnieje jednak sposób na korzystanie z uroków bycia na zewnątrz, nawet jeśli aura nie jest do końca sprzyjająca. O jakim sposobie mowa? Jest nim oczywiście wyposażenie swojego ogrodu w pergolę tarasową, która umożliwia częstsze i  przyjemniejsze spędzanie czasu na łonie natury. To wielofunkcyjne zadaszenie tarasu zyskuje na popularności z sezonu na sezon, stając się wysoce praktycznym dodatkiem. 

Jakie walory niesie za sobą posiadanie pergoli tarasowej i czy warto zdecydować się na jej zakup? Dowiesz się z tego artykułu. 

Pergola tarasowa zwiększa komfort przebywania na zewnątrz

Pierwsza, bardzo oczywista, ale też najważniejsza zaleta pergoli tarasowej to zwiększenie komfortu przebywania na świeżym powietrzu, niezależnie od warunków pogodowych. To funkcja istotna z punktu widzenia użytkownika niemal o każdej porze roku – latem, pergola tarasowa osłania przed działaniem upalnego słońca. Powstały cień chroni nie tylko przestrzeń pod pergolą i osoby, które aktualnie tam przebywają, ale także zapobiega przed nagrzewaniem się pomieszczenia graniczącego z tarasem. 

Dzięki odpowiedniemu dostosowaniu pergoli tarasowej, czas spędzany na zewnątrz nie musi kończyć się wraz z nadejściem jesieni. Wyposażając konstrukcję w ściany boczne, zyskasz ochronę także przed działaniem wiatru i deszczu. Taki system zapewnia również ochronę meblom i akcesoriom, które znajdują się na tarasie. Dzięki temu, nie musisz trudzić się generalnymi porządkami tarasu, po zakończeniu sezonu. Meble pozostawione pod dachem pergoli i osłonięte przez ściany boczne są bezpieczne, a Ty możesz relaksować się na zewnątrz nawet wtedy, gdy pogoda do tego nie zaprasza. Gorąca herbata, koc i obserwowanie delikatnie padającego deszczu pod dachem pergoli również może być przyjemne. 

Pergola tarasowa jako ozdoba

Poza czysto praktycznym aspektem, pergola tarasowa posiada także walory estetyczne. Taras – najczęściej prosta płyta tuż przy domu, zwykle nie prezentuje się zbyt dobrze. Montaż pergoli tarasowej zdecydowanie uatrakcyjni to miejsce.Konstrukcje tego typu wykonane są najczęściej z aluminium bądź drewna, a więc z bardzo klasycznych i uniwersalnych materiałów. Występują w wielu wariantach i stylach, dzięki czemu dopasują się zarówno do nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych budynków. Tkanina, która często służy jako pokrywa dachu, dostępna jest w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, od klasycznych bieli i jasnych szarości, po czerń. Zamontowanie dodatkowych ozdób czy oświetlenia LED nada przestrzeni oryginalnego charakteru, dzięki czemu stworzysz strefę idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb. Wybierając z szerokiej oferty zadaszeń tarasowych bez wątpienia znajdziesz coś dla siebie, a Twój taras oprócz ochrony zyska nowy, atrakcyjny wygląd i stanie się ozdobą dla całego budynku. 

Pergola tarasowa idealna dla miłośników zieleni

Jeśli lubisz otaczać się roślinami, a ich pielęgnacja sprawia Ci radość, pergola tarasowa będzie dla Ciebie idealnym wyborem z paru względów. Po pierwsze, daje ona ochronę roślinom doniczkowym nie tylko przed nadmiarem słońca, ale i wiatrem, deszczem, a zimą także śniegiem i mrozem. Dzięki czemu rośliny mogą przebywać na zewnątrz, a Ty nie musisz obawiać się, czy przetrwają niskie temperatury czy inne niesprzyjające warunki. Istnieje również możliwość całkowitego zabudowania pergoli np. szklanymi szybami, dzięki czemu możesz stworzyć bardzo romantyczny ogród zimowy pełen roślin. 

Niezabudowane pergole również mogą sprzyjać uprawie Twoich ulubionych roślin. Decydując się na konstrukcję wykonaną z drewna, możesz stworzyć doskonałe warunki dla roślin pnących się takich jak bluszcz, czy winorośl. Takie zadaszenie pokryte zielenią wygląda niezwykle efektownie, tworząc naturalny i beztroski klimat. 

Pergola tarasowa – funkcjonalna ozdoba

O funkcjach i zaletach pergoli tarasowej można by pisać jeszcze dłużej. Jest to zdecydowanie bardzo praktyczna konstrukcja, dzięki której będziesz mógł uatrakcyjnić swój dom i ogród, zyskując przy tym komfortową strefę wypoczynku. Czy warto? Zdecydowanie tak. 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *