Montaż pergoli – jakie są możliwości montażu pergol?

Montaż Pergoli Bioklimatycznej

Ze względu na walory estetyczne i praktyczne, pergole są coraz chętniej kupowane. Są proste w obsłudze, zapewniają optymalny poziom zacienienia, a ich wybór jest tak szeroki, że możliwe jest dobranie modelu, który idealnie skomponuje się z budynkiem.

Ponieważ pergole kupuje się na wymiar, są dopasowane pod kątem indywidualnych oczekiwań. Zanim się je zamówi, najlepiej zastanowić się nad tym, w jaki sposób ma być zamontowana. Czy będzie połączona z bryłą budynkiem, czy w formie wolnostojącej konstrukcji? Nie jest to jednak jedyne pytanie, jakie musi zadać sobie inwestor.

Pergola jako samodzielna konstrukcja i montowana przy fasadzie

Jeśli taka możliwość istnieje, to większość osób, które planują zakup pergoli, woli, by posłużyły do zacienienia tarasu. Patrząc z tej perspektywy, lepiej sprawdzą się te pergole, których konstrukcja jest przytwierdzona do fasady. W upalne dni to rozwiązanie pozwoli też zmniejszyć temperaturę w sąsiadujących pomieszczeniach. Innym wariantem jest pergola wolnostojąca. Jak sama nazwa wskazuje, jest niezależna i można ją ustawić w dowolnym miejscu. Może być przy budynku, ale ładnie będzie się prezentować także w innych miejscach ogrodu.

Montaż pergoli na tarasie i balkonie

Jeśli w budynku znajdują się aluminiowe lamele dachowe, to chcąc cieszyć się efektowną pergolą, można postawić na samo zadaszenie, wykorzystując już istniejącą konstrukcję. Jest to ciekawa opcja, która pozwala na sporą oszczędność miejsca. Przyjęło się sądzić, że pergole dobrze prezentują się na tarasie przy wejściu do ogrodu lub w samym ogrodzie. Jednak ich funkcjonalność doceni się, także montując przy tarasach i balkonach znajdujących się na piętrze. W ochronie przed słońcem i wiatrem będą znacznie skuteczniejsze niż inne rozwiązania.

Montaż pergoli przy nowym i starym budynku

Największe pole do manewru ma się wtedy, kiedy zadaszenie tarasu bierze się pod uwagę już podczas projektowania i budowania domu. Daje do duże możliwości aranżacyjne, ale także do budynków, które już stoją, można dobrać rozwiązanie, które będzie spełniało oczekiwania inwestora. Dowolnie można wybrać kolor, rozmiar i dopasować dodatkowe akcesoria.

Czy montaż pergoli zawsze wygląda tak samo?

Łatwo się domyślić, że skoro są różne warianty pergol, ich montaż może się nieco różnić. Czynników, które mają na to wpływ, jest co najmniej kilka. Nie zmienia to faktu, że montaż pergoli nie wymaga pozwolenia na budowę, więc może ją mieć każdy. Wpływ ma m.in. to, jak duża będzie konstrukcja, z ilu modułów będzie się składać, czy będzie trzeba dostosować pergolę do fasady budynku. Poza tym trzeba podjąć decyzje dotyczące tego, w jaki sposób będzie odprowadzana woda albo czy pergola ma mieć dodatkowe wyposażenie, jak boczne ściany czy ogrzewanie. Zależnie od tego, jak zaawansowany jest projekt i ile elementów obejmuje zamówienie, jego realizacja trwa dłużej. Aby cieszyć się latem piękną pergolą, która pozwoli na wygodne korzystanie z tarasu i ogrodu, najlepiej pomyśleć o niej nieco wcześniej, a nie kiedy sezon już się rozpoczął.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *