Jakie mają zalety i jak zamontować rolety zewnętrzne?

Roleta podtynkowa- Grako Warszawa.jpg

Rolety zewnętrzne znajdują się na oknach praktycznie każdego nowego domu. Jednak osłony pojawiają się też przy starszym budownictwie. Motywów ich zakupu jest kilka, a ponieważ dostępnych rozwiązań jest sporo, można je dobrać pod kątem swoich własnych potrzeb.

Jak montować zewnętrzne rolety?

Rolety zewnętrzne mogą być w kilku odsłonach, wszystkie niosą za sobą szereg korzyści, a wybór konkretnego rozwiązania jest podyktowany indywidualnymi potrzebami. Ci, którzy się w nie do tej pory zaopatrzyli, podkreślają wielość ich zalet. Dlaczego w takim razie warto je kupić?

Zalety rolet zewnętrznych

Dobrej jakości rolety zewnętrze stanowią skuteczną formę izolacji od dźwięków na zewnątrz. O ile wiejskie drogi cechuje cisza, o tyle mając dom w mieście, wiele osób boryka się z problemem hałasu. Dźwięki ulicy są uciążliwe, zwłaszcza kiedy chcemy odpocząć, właśnie dlatego izolacja akustyczna jest tak istotna. Innym plusem jest większa prywatność. Mając rolety zewnętrzne, nie ma obawy, że przechodnie i sąsiedzi będą zaglądali do środka. Nowoczesne rolety zewnętrzne można sterować ręcznie lub poprzez pilota, co przekłada się na wygodę użytkowania. Ponadto osoby, którym zależy na zwiększeniu bezpieczeństwa domu i domowników, mogą kupić rolety antywłamaniowe. Poza tym, że są dodatkowo wzmocnione, to mogą mieć czujki uruchamiające alarm.

O ile powyższe zalety wiążą się przede wszystkim z wygodą, warto zwrócić uwagę na to, że mogą być też źródłem korzyści ekonomicznych. Mają właściwości przeciwsłoneczne i termoizolacyjne, co ma zalety i latem i zimą. Kiedy za oknem panuje upał, we wnętrzach robi się zbyt gorąco i chętnie sięgamy po pilot klimatyzacji. Jeśli przy tak wysokich temperaturach opuścimy roletę, będzie ona chronić przed słońcem, a tym samym w domu zrobi się chłodniej. Nieocenione są też w sezonie grzewczym. Zasunięcie rolet gwarantuje, że z domu nie będzie uciekało ciepło, a tym samym rachunki na ogrzewanie będą niższe. Ponadto rolety zewnętrzne mogą znacząco przyczynić się do dłuższej żywotności okien. Bez względu na to, z jakiego są materiału, okna są narażone na działanie czynników atmosferycznych, które z czasem przyspieszają ich niszczenie.

Jak montuje się rolety zewnętrzne?

Nie bez powodu montaż rolet zewnętrznych najczęściej odbywa się już podczas budowy domu. Jeśli właściciel decyduje się, by wykorzystać rolety z kasetami, musi liczyć się ze stratami energetycznymi, jakie wiążą się z ich zakładaniem. Jeśli już w trakcie projektowania i budowy uwzględni się rolety zewnętrzne, można ewentualnych komplikacji uniknąć. Wystarczy o nich pamiętać przy tworzeniu warstwy izolacyjnej na elewacji. W przypadku, kiedy jednocześnie ważne są walory wizualne, czyli ukrycie puszki rolety i doskonałe właściwości termoizolacyjne, wspomniana izolacja musi mieć grubość co najmniej 20 cm. Poleca się też wypełnienie przestrzeni między ścianą a kasetą, takimi materiałami jak styropian lub wełna mineralna, co jeszcze bardziej sprzyjać będzie termoizolacji.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *