Jak wyczyścić rolety?

Czyszczenie Rolet- zdjęcie 1- Grako Warszawa.jpg

Rolety od wielu lat pojawiają się w domach, biurach, czy salach konferencyjnych. Doceniamy je przede wszystkim latem, kiedy na dworze panuje upał, a wnętrza bardzo się nagrzewają. Ale funkcje użytkowe to tylko część tego, za co lubimy rolety. Mogą być też integralną częścią aranżacji, dekoracją. Pod warunkiem, że są czyste.

Chociaż rolety są w wielu odsłonach – inaczej wygląda ich montaż, inny jest kolor i materiał – nie ma takich, które w ogóle się nie brudzą. Jeśli rolety będzie się czyściło regularne, sama praca nie będzie problematyczna i czasochłonna. Mało tego, rolety będą dużo dłużej ładniej się prezentować. Najczęstszym zabrudzeniem jest osadzający się kurz. W jego przypadku należy też zwrócić uwagę na wpływ na zdrowie. Jego obecność szczególnie odczują alergicy.

Dobra metoda i podejście kluczem do sukcesu

Metod czyszczenia jest co najmniej kilka, ale nie jest powiedziane, że zawsze sprawdzi się to samo. Podstawą jest miękka ściereczka i woda. Wystarczy delikatnie pocierać materiał, by zabrudzenia znikały. Jeśli brudu jest nie dużo, to ściereczki nie trzeba nawet moczyć, wystarczy samo przetarcie tkaniny z kurzu. O ile ma się do czynienia z lekkimi zabrudzeniami związanymi z codziennym użytkowaniem, nie powinno być większego problemu z myciem. Kłopot pojawia się w momencie, kiedy ma się do czynienia z plamami z tłuszczu, czy zaciekami. Wtedy też zaleca się sięgnięcie po delikatny detergent, ale trzeba postępować ostrożnie. Najlepiej wcześniej wypróbować go na kawałku rolety, w niewidocznym miejscu. Dzięki temu można wyeliminować ryzyko przebarwień. Jeśli stoi się przed wyzwaniem czyszczenia rolety dzień noc, można sięgnąć po odkurzacz i końcówkę szczotkową.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Niezwykle istotne jest to, że niezależnie od tego, jaki charakter mają zabrudzenia, to rolet nie można prać w pralce ani prasować. Wyjątkiem są rolety rzymskie. Jeśli nie ma potrzeby zdejmowania tkaniny, lepiej ją czyścić, kiedy wisi na oknie. Przede wszystkim oszczędza się czas, bo nie trzeba siłować się z późniejszym montażem. Poza tym roleta powinna wysychać, kiedy jest rozwinięta. W przeciwnym razie, zamiast cieszyć się czystą roletą będziemy walczyć z zapachem wilgoci, a nawet z pleśnią. Roletę zwija się dopiero wtedy, kiedy jest już całkiem sucha.

Nie zawsze można zaplanować pogodę, ale w miarę możliwości czyszczenie rolet warto zostawić sobie na słoneczny dzień. Dzięki temu dużo łatwiej zobaczyć wszystkie zabrudzenia i ewentualnie poprawić niedociągnięcia. Poza tym warto na czyszczenie wygospodarować troszkę więcej czasu. Tak, aby wyczyścić wszystkie rolety, a przynajmniej te, które znajdują się w tym samym pomieszczeniu. W przeciwnym razie różnica między czystymi i brudnymi będzie jeszcze bardziej widoczna niż przed rozpoczęciem mycia. Poza tym myć trzeba delikatnie i bez pośpiechu, aby nie uszkodzić rolety. Jeśli będzie się czyściło rolety w miarę regularnie, to zabrudzenia będą lekkie, powierzchniowe, więc praca będzie przebiegać sprawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *