Pergola wolnostojąca – jak zamienić ją na ogród zimowy?

Własny ogród to ten niepowtarzalny komfort wypicia kawy lub herbaty na świeżym powietrzu, w  otoczeniu kwiatów, krzewów i drzew. To też odpoczynek, obcowanie z naturą, złapanie oddechu po ciężkim dniu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nie musisz rezygnować z tego luksusu jesienią czy zimą. Możesz też iść o krok dalej i urządzić sobie całoroczny wyjątkowy pokój w środku ogrodu! Jak to zrobić?

Pergola wolnostojąca – sposoby zastosowania

Przyjęło się, że pergola to zadaszenie stosowane na przydomowym tarasie opierające się jedną stroną o dom, a z drugiej wsparte na dwóch podporach. Oczywiście istnieją takie pergole i doskonale sprawdzają się jako ochrona tarasu i zwiększenie komfortu jego użytkowników. Jednak to nie jedyny rodzaj zadaszenia, ponieważ dostępne są także pergole wolnostojące, które można zamontować zarówno na tarasie, jak i w każdym innym miejscu ogrodu. Solidna i wytrzymała konstrukcja sprawia, że pergola doskonale sprawdzi się jako dodatkowa przestrzeń na odpoczynek, spotkania czy miejsce zabaw dla dzieci. Jednym z ciekawych pomysłów na aranżację jest urządzenie pod pergolą ogrodu zimowego, z którego skorzystamy przez cały rok, bez wykorzystania powierzchni tarasu. W takim ogrodzie może znaleźć się oranżeria, pokój zabaw, a nawet salon kąpielowy z jacuzzi i sauną.

Ogród zimowy – czego potrzebujesz, zanim pojawi się pergola?

Planując budowę ogrodu zimowego, musisz w pierwszej kolejności zaplanować poszczególne etapy prac. Na początek trzeba wybrać odpowiednie miejsce – może to być głębia ogrodu lub fragment ogrodu w niewielkiej odległości od tarasu, aby w chłodniejsze dni szybko przejść do domu. Drugim aspektem jest rozmiar pergoli, który podyktowany jest nie tylko preferencjami, ale przede wszystkim prawem. Obiekty małej architektury ogrodowej nie wymagają pozwolenia na budowę, ale w przypadku pergoli, która będzie miała ściany i fundament konieczne może być zgłoszenie robót budowlanych. Kiedy dopełnisz wszystkie formalności, możesz zacząć wybierać konkretne zadaszenie i sposób jego dalszego wykończenia.

Pergola wolnostojąca a prawo budowlane

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub przydomowych ganków i oranżerii (w tym ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m², przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki. Niektóre z tych budowli wymagają zgłoszenia robót budowlanych, polegające na przesłaniu do urzędu miejskiego lub starostwa powiatowego dokumentacji z planowanym zakresem prac i sposobem ich wykonania oraz terminem rozpoczęcia. Zgłoszenia nie wymagają lekkie konstrukcje przenośne, pergole, drewniane wiaty czy altany bez zabudowanych ścian i fundamentów. W zależności od tego, z czego będą powstawać ściany i podstawa Twojego ogrodu zimowego najlepiej dowiedzieć się we właściwym urzędzie czy konieczne jest zgłoszenie robót, czy nie.

Po uregulowaniu kwestii prawnych możesz przystąpić do wyboru odpowiedniej pergoli. Wolnostojące zadaszenie ogrodu zimowego powinno być wytrzymałe, solidne i odporne na działanie czynników zewnętrznych, w  tym warunków pogodowych. Dobrym pomysłem będzie pergola aluminiowa o stabilnej konstrukcji z obrotowymi lamelami. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania zapewnisz odpowiednie warunki i ochronę ogrodu zimowego zarówno przed silnymi promieniami słonecznymi, jak i opadami. Jednocześnie latem można otworzyć panele i cieszyć się naturalnym ciepłem oraz klimatyzacją. Aby pergola pełniła funkcję ogrodu zimowego, należy osadzić ją na podeście – doskonale sprawdzi się do tego gotowy fundament pokryty deską tarasową. Konstrukcję trzeba wyposażyć w ściany ze szkła lub tworzywa sztucznego. Z zewnątrz można je dodatkowo zabezpieczyć roletami Screen. Nie zapomnij o montażu ogrzewania, np. w formie promiennika ciepła, który zapewni przyjemny klimat wewnątrz ogrodu zimowego przez cały rok.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *