Ogród zimowy na tarasie

Ogród Zimowy - zdjęcie 1 - Grako Warszawa.jpg

W coraz większej liczbie domów aranżuje się ogród zimowy. Stanowi on wyjątkowe miejsce na odpoczynek. Jednocześnie jest dodatkową przestrzenią, którą można wypełnić roślinnością. Jeśli wszystko dobrze się przemyśli, bujną roślinnością będzie można cieszyć się przez cały rok.

Pomimo tego, że zimą na dworze są niekorzystne warunki dla roślin, w ogrodzie zimowym będą one odpowiednie. Jednak trzeba pamiętać, że rośliny mogą być uszkodzone przez nadmierne promieniowanie słoneczne. Dlatego też warto swój ogród zimowy wyposażyć w dobre osłony.

Po co osłona do ogrodu zimowego?

Ogród zimowy najczęściej znajduje się na tarasie i jest wbudowany w bryłę domu. Ze względu na oszklone ściany, jest z reguły bardzo słoneczny i stanowi granicę między ogrodem, a budynkiem. Przestrzeń jest otwarta, a wewnątrz łatwo można utrzymać pożądaną temperaturę. Promienie słoneczne przenikają przez szkło do wewnątrz, co w niektórych przypadkach może stanowić problem – z jednej strony zimą jesteśmy spragnieni słońca, a z drugiej można poczuć się jak w szklarni, co nie jest przyjemne dla ludzi i sprzyjające dla roślin. Osoby, które zdają sobie sprawę z tego, że może to stanowić dla nich problem,  już podczas projektowania ogrodu zimowego uwzględniają obecność osłon zewnętrznych lub wewnętrznych. Szukając osłon, warto też zastanowić się, czy potrzebujemy tylko czegoś, co chroni przed słońcem, czy też przed spojrzeniami sąsiadów.

Ogród zimowy na tarasie, a osłony zewnętrzne

Przeglądając osłony do ogrodów zimowych, można wybierać markizy, rolety albo żaluzje fasadowe. Wszystkie one mają wspólne zadanie – zapobieganie przenikaniu do środka zbyt dużej ilości ciepła. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że z jednej strony producenci stosują podczas produkcji materiały, które są odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Z drugiej strony nie trzeba martwić się o wychodzenie na zewnątrz lub ręczne ich rozkładanie. Są one sterowane pilotem, dzięki czemu można je rozwinąć za pomocą kliknięcia przycisku.

Czym różnią się osłony?

Pomimo tego, że osłony mają podstawowe zadanie wspólne, różnią się cenami, zastosowanym materiałem, a tym samem efektem, jaki dają. Atrakcyjnym rozwiązaniem może być markiza, którą można wysunąć na prowadnicach teleskopowych poza obręb dachu. Dzięki temu rozwiązaniu można uzyskać większe zacienienie. Istnieje też możliwość przesunięcia prowadnic w głąb dachu, co oznacza, że osłonę można dopasować do potrzeb.

Innym interesującym rozwiązaniem może być roleta z aluminiowymi lamelami. Jest ona doskonała, jeżeli spojrzymy na jej parametry izolacji cieplnej. Zawdzięcza to piance, która wypełnia lamele. Dzięki tej technologii można optymalną temperaturę utrzymać przez cały rok. To jeden z wygodniejszych wariantów.

Co z osłonami wewnętrznymi?

Chcąc wykorzystać osłony wewnętrzne, do wyboru są żaluzje lub rolety. Mogą one wymagać dodatkowych prowadnic. Bez tego montaż na może być niemożliwy. Osłony te są odporne na wilgoć, co jest konieczne przy wielu roślinach. Mogą być też wykorzystane na ścianach. Część osób decyduje się na wykorzystanie przezroczystej folii z tworzywa sztucznego, która przez pokrycie warstwą metalu odbija promienie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *