Czyszczenie markizy – praktyczny poradnik!

Markiza - zdjęcie 1 - Grako Warszawa.jpg

Markizy są trwałym, wygodnym w użytkowaniu i efektownym wykończeniem domu i ogrodu. Aby przez długi czas prezentowały się doskonale, trzeba je systematycznie czyścić i konserwować. Dzięki temu znacząco można wydłużyć ich żywotność i przez dłuższy czas zachowają estetyczny wygląd.

O przyszłej pielęgnacji warto pomyśleć jeszcze przed zakupem markizy. Materiał, z jakiego jest wykonana, może mieć różne właściwości. Najlepiej już na wstępie postawić na coś wysokiej jakości. Dzięki temu można uniknąć ewentualnych późniejszych kłopotów. Przez miejsce, w jakim znajduje się markiza, jest ona narażona na działanie czynników atmosferycznych i łatwo się brudzi. Podczas czyszczenia trzeba pamiętać o tym, że rozłożona markiza brudzi się nie tylko od góry i należy dotrzeć do wszystkich zakamarków.

Prawidłowa eksploatacja markiz

Rozkładając markizę, należy ją ustawić w taki sposób, aby materiał był dobrze napięty i o nic się nie opierał. Jest to ważne m.in. podczas jej późniejszego czyszczenia. Jeśli tkanina nie będzie wyprostowana, nie wszystkie zakamarki da się wyczyścić. Trzeba pamiętać, że dobrze napięta markiza pozwoli zapobiec gromadzeniu się wody po deszczu. Nie wolno jednak zostawiać rozłożonej markizy podczas silniejszego wiatru. W przypadku, kiedy markiza została rozłożona podczas deszczu, nie powinno się jej składać przez jakiś czas, aż wyschnie.

Czyszczenie markizy na sucho i na mokro

Markiza jest bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości. W zasadzie część zabrudzeń można usunąć na sucho. Przy suchych zabrudzeniach wystarczy użyć zmiotki albo odkurzacza. Markizę czyści się w ten sposób z każdej strony. Jeśli będzie się to robiło regularnie, ryzyko rozwoju pleśni jest mniejsze. Kiedy markiza jest już na sucho wyczyszczona, można przejść do czyszczenia na mokro. Podstawą jest tutaj woda z mydłem lub z delikatnym płynem do tkanin. Za pomocą gąbki można usunąć wszystkie lekkie zabrudzenia. Ważne jest to, by nie używać do tego celu silnych detergentów. Na tkaninę nie wolno też kierować strumienia wody z węża wysokociśnieniowego. Zabrania się też pocierania materiału przez dłuższy czas, co może wpłynąć na przykład na pojawienie się przetarć.

Jak usunąć pleśń z markizy?

Czasem na markizie mogą pojawić się trudne do usunięcia plamy, ale i na to są sposoby. Przykładowo mniejszych plam z pleśni można usunąć gumką do gumowania albo umyć wodą z octem. Jeśli na markizie są pyłki roślinne, lepiej użyć trzepaczki do dywanów lub odkurzacza. Część osób boryka się z ptasimi odchodami. Niestety poza tym, że plamy wyglądają nieestetycznie, to jeszcze są żrące, a markiza może mieć przebarwienia. Najlepiej usunąć je, kiedy jeszcze są świeże. Czyszcząc markizę później, plamę należy najpierw delikatnie zeskrobać, a później wyszczotkować suchą miękką szczotką.

Czyszczenie markizy przed zimą

Kiedy lato będzie zbliżało się ku końcowi, trzeba się dokładniej przyjrzeć markizie i dobrze ją osuszyć. W przeciwnym razie może się pojawić pleśń. Do tego typu konserwacji stosuje się specjalne preparaty, które nie tylko głęboko oczyszczają tkaninę, ale sprawiają, że jej kolory znów są wyrazistsze. Środki tego typu poradzą sobie z plamami, przy których woda z mydłem jest niewystarczająca. Poza tym wyczyszczenie markizy z brudu i kurzu jest konieczne, jeśli w kolejnym sezonie ma być równie intensywnie eksploatowana.

Pomimo prawidłowej pielęgnacji, z biegiem czasu deszcz i wiatr odciskają swoje piętno na tkaninach. Kiedy po upływie lat, materiał markizy nie prezentuje się należycie, nie trzeba zmieniać całej markizy. Wystarczy wymienić sam materiał. Na rynku są również materiały samoczyszczące. Charakteryzują się obecnością niewielkich włosków po zewnętrznej stronie, które zatrzymują zabrudzenia i wodę. Dzięki temu nie dostają się w głąb tkaniny.

Konserwacja markizy

Poza czyszczeniem markizy, trzeba czasem ją poddać konserwacji. Z racji tego, że nieraz jest narażona na obciążenia, śruby mogą się poluzować lub może osłabić się jej konstrukcja. Dlatego też istotne jest sprawdzenie co pewien czas stanu technicznego markizy. Ponadto takie elementy jak prowadnice boczne lub przeguby, potrzebują systematycznego smarowania. Można to wykonać samodzielnie lub zlecić firmie, która się w tym specjalizuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *