Czyszczenie markizy – poradnik

Markiza Markilux- zdjęcie 1- Grako Warszawa.jpg

Markizy są trwałym, wygodnym w użytkowaniu i efektownym wykończeniem domu i ogrodu. Aby przez długi czas prezentowały się doskonale, trzeba je systematycznie czyścić i konserwować. Dzięki temu znacząco można wydłużyć ich żywotność i przez dłuższy czas zachowają estetyczny wygląd.

O przyszłej pielęgnacji warto pomyśleć jeszcze przed zakupem markizy. Materiał, z jakiego jest wykonana, może mieć różne właściwości. Najlepiej już na wstępie postawić na coś wysokiej jakości. Dzięki temu można uniknąć ewentualnych późniejszych kłopotów. Przez miejsce, w jakim znajduje się markiza, jest ona narażona na działanie czynników atmosferycznych i łatwo się brudzi.

Prawidłowa eksploatacja markizy

Rozkładając markizę, należy ją ustawić w taki sposób, aby materiał był dobrze napięty i o nic się nie opierał. Jest to ważne m.in. podczas jej późniejszego czyszczenia. Jeśli tkanina nie będzie wyprostowana, nie wszystkie zakamarki da się wyczyścić. Trzeba pamiętać, że dobrze napięta markiza pozwoli zapobiec gromadzeniu się wody po deszczu. Nie wolno jednak zostawiać rozłożonej markizy podczas silniejszego wiatru. W przypadku, kiedy markiza została rozłożona podczas deszczu, nie powinno się jej składać przez jakiś czas, aż wyschnie.

Czyszczenie markizy krok po kroku

Podstawą jest woda z mydłem. Za pomocą gąbki można usunąć wszystkie lekkie zabrudzenia. Ważne jest to, by nie używać do tego celu silnych detergentów. Na tkaninę nie wolno też kierować strumienia wody z węża wysokociśnieniowego. Zabrania się też pocierania materiału przez dłuższy czas, co może wpłynąć na przykład na pojawienie się przetarć.

Kiedy lato będzie zbliżało się ku końcowi, trzeba się dokładniej przyjrzeć markizie i dobrze ją osuszyć. W przeciwnym razie może się pojawić pleśń. Do tego typu konserwacji stosuje się specjalne preparaty, które nie tylko głęboko oczyszczają tkaninę, ale sprawiają, że jej kolory znów są wyrazistsze. Środki tego typu poradzą sobie z plamami, przy których woda z mydłem jest niewystarczająca. Poza tym wyczyszczenie markizy z brudu i kurzu jest konieczne, jeśli w kolejnym sezonie ma być równie intensywnie eksploatowana.

Pomimo prawidłowej pielęgnacji, z biegiem czasu deszcz i wiatr odciskają swoje piętno na tkaninach. Kiedy po upływie lat, materiał markizy nie prezentuje się należycie, nie trzeba zmieniać całej markizy. Wystarczy wymienić sam materiał. Na rynku są również materiały samoczyszczące. Charakteryzują się obecnością niewielkich włosków po zewnętrznej stronie, które zatrzymują zabrudzenia i wodę. Dzięki temu nie dostają się w głąb tkaniny.

Konserwacja markizy

Poza czyszczeniem markizy, trzeba czasem ją poddać konserwacji. Z racji tego, że nieraz jest narażona na obciążenia, śruby mogą się poluzować lub może osłabić się jej konstrukcja. Dlatego też istotne jest sprawdzenie co pewien czas stanu technicznego markizy. Ponadto takie elementy jak prowadnice boczne lub przeguby, potrzebują systematycznego smarowania. Można to wykonać samodzielnie lub zlecić firmie, która się w tym specjalizuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *